Tipy na výlety z Dubrovníku

Kouzelné město Dubrovník obklopené lesknoucím se Jadranem a ležící v jižním výběžku Chorvatska a je místem, kam se chce někdy v životě podívat skoro každý. Pokud budete mít na jeho návštěvu více než den či dva, stojí za to se vypravit také mimo město a prohlédnout si jeho krásné a rozmanité okolí. Snadno dostupná je odtud také Bosna Hercegovina a Černá hora, stejně tak jako bujně zelené chorvatské ostrovy, podmanivé vinice a říční delty.

Dary moře, pláže a západy slunce v Cavtatu

Město Cavtat ležící východně od Dubrovníku nabízí atmosféru klidu, která je v Dubrovníku už dávno minulostí. Idylické pobřežní promenády vedou kolem zalesněných poloostrovů až k čistým plážím. Vydejte se na túru na výběžek poloostrova Rat, odkud budete mít nádherné výhledy, a také navštivte krásné a dojemné Mauzoleum rodiny Račićovy. Poté sejděte na pláž Ključice, kde si zaplavete a dáte chutné dary moře v restauraci Rokotin ve stínu borovic. Poté pozorujte nádherný západ slunce, než se vydáte zpět na promenádu na Ratu a na zastávku autobusu.

Jak se tam dostat:  15 km do Cavtatu můžete cestovat autobusem 10 od Libertas, nebo ještě lépe lodí z přístavu ve starém městě.

Malebný Starý most v Mostaru

Mostar, který je proslulý svým majestátním osmanským mostem přes řeku Neretvu, je jedním z největších pokladů sousední Bosny a Hercegoviny, kam můžete snadno podniknout výlet z Dubrovníku. Bosenská káva Vás posilní na prohlídky atrakcí, jako je františkánský klášter, Turecký dům (Kajtaz) a starý bazar, než podlehnete lákání ćevapčići a dolmy (grilované závitky a zelenina plněná mletým masem) v restauraci Šadrvan.

Jak se tam dostat: místo abyste strávili 3,5 hodiny v autobuse směrem na Sarajevo, zvažte organizovaný výlet od společnosti, jako je Dubrovnik Day Tours, při kterém budete moct navštívit také nedaleké pevnostní městečko Počitelj.

Klid a historie na ostrově Lokrum

Zelený ostrov Lokrum, ležící jen pár stovek metrů od rušného starého Dubrovníku, je skvělým místem, kde se můžete ponořit do borovicového lesa, olivových sadů a botanických zahrad. Můžete zde plavat v čistém lesknoucím se moři nebo se vykoupat ve velkém skalním jezeře-laguně známé jako Mrtvé moře. Ostrov je navíc poset památkami, k nimž patří napoleonské pevnosti a ruiny benediktýnského kláštera; zde si mohou fanoušci Hry o trůny zapózovat s modelem Železného trůnu. Také si tu můžete udělat piknik (pozor na ochočené pávy, kteří rádi kradou jídlo), nebo si vychutnat jídlo v příjemné restauraci Lacroma.

Jak se tam dostat: lodě plují z přístavu ve starém městě podle pravidelného jízdního řádu a plavba trvá 15 minut; zjistěte si čas posledního odplutí z ostrova, protože není dovoleno zde zůstat přes noc.

Idylické souostroví Elafiti

Ostrovy Koločep, Lopud a Šipan bývají často navštěvovány společně při jediné plavbě a představují hlavní atrakci souostroví Elafiti severozápadně od Dubrovníku. Každý ostrov přitom nabízí něco jiného: Koločep působí dojmem opuštěného ostrova jako z Robinsona Crusoa, zatímco Šipan je plný historických památek, především v podobě renesančního hradu Skočibuha v obci Suđurađ. Pokud si však budete muset vybrat jeden, zvolte si Lopud: hlavní promenáda Vás povede kolem opuštěných klášterů a venkovských kamenných domů, přes divoké odlehlé skály až na písečnou pláž Šunj. U pláže čekají elektrická auta, aby odvezla návštěvníky zpět do hlavního sídla, kde v podnicích La Villa nebo Obala čeká chutný oběd spojený s výhledem na moře.

Jak se tam dostat: lodě společnosti Jadrolinija vyplouvají 4x denně z přístavu Gruž, plavba na Koločep trvá 30 min., na Lopud 55 min. a do Suđurađu na Šipanu 1 hod. 15 min..

Aktivity v zeleném národním parku na ostrově Mljet

Většina jednodenních návštěvníků ostrova Mljet stráví svůj čas v národním parku na západním výběžku ostrova, kde podniká pěší túry, cyklistické výlety, potápí se, pluje na kajaku nebo jen rozjímá u dvou krásných slaných jezer. Na Velkém jezeře leží ostrůvek Otočić Svete Marije a klášter z 12. století. Pokud byste měli dostatek času nebo auto, vydejte se napříč ostrovem, kde se můžete opalovat na písečné pláži Saplunara nebo navštívit restauraci Konoba Maestralin v Okuklje.

Jak se tam dostat: trajekty převážející auta připlouvají 5x denně do zátoky Sobra na Mljetu z obce Prapratno 60 km severozápadně od Dubrovníku na poloostrově Pelješac; v jiném případě můžete cestovat lodí společnosti G&V (1 hod. 40 min.) z okrsku Gruž v Dubrovníku do přístavu Polače na Mljetu, kde na Vás bude čekat dodávky poskytující bezplatnou dopravu přímo do národního parku.

Kouzelná stará část Města Korčula

Tak jako benátský Dubrovník i Město Korčula má kompaktní zděnou citadelu, která přitahuje hlavní pozornost na ostrově Korčula, který je šestý největší v Chorvatsku. Stará část města nabízí klenoty, jako je Katedrála sv. Marka a cukrárna Cukarin nacházející se mezi hodinovými věžemi, sochami lvů a klikatícími se ulicemi. Nenechte si ujít ani rybí brodetto/brudet v restauraci Adio Mare a přípitek sklenkou místního bílého vína Grk či Pošip.

Jak se tam dostat: autobusy jezdí po celý rok z hlavního nádraží v Dubrovníku do Města Korčula, ale v červenci a v srpnu můžete také využít možnost cestování loděmi od G&V, což zkrátí dobu cesty z 3,5 na 2,5 hodiny.

Čerstvé ústřice a víno v městečku Ston

Ston, vstupní brána do vinného regionu na poloostrově Pelješac, leží hodinu cesty na západ od Dubrovníku. Ochutnat zde můžete mořskou sůl (fleur de sel) z historických solných pánví a projít se po části hradeb. Poté si v restauraci Kanoba Bakus objednejte ústřice a slávky čerstvě ulovené v sousedním Malostonském zálivu a vše zapijte místním vínem. Za jeho původem se pak můžete vydat do vinařství Miloš Winery o 10 km dále v Ponikve.

Jak se tam dostat: autobus 15 od Libertas jezdí několikrát denně přímo do Stonu; milovníci vína  se mohou vydat na návštěvu poloostrova spojenou s ochutnávkami vína, např. od Insider Holidays, kdy prohlídky vedou místní sommeliéři.

Vydejte se mimo turistické trasy do mokřin u vesnice Vid

Často přehlížená vesnička Vid na řece Neretvě ukazuje zcela odlišnou stránku regionu. Začněte panoramatickými výhledy z vrcholku kopce a vydejte se dolů do pozoruhodného muzea římský chrám Narona. Naproti restaurace Đuđa i Mate nastupte do mělké tradiční lodě (ladja) a vydejte se na „fotografické safari“ do místních poklidných a malebných mokřin. Na závěr dne pak můžete ochutnat místní ultraspeciality, jako je úhoř a žáby.

Jak se tam dostat: z hlavního autobusového nádraží v Dubrovníku jeďte kterýmkoli meziměstským autobusem, který zastavuje ve městě Metković (1 hod. 40 min.); taxíkem pak pokračujte 3 km do Vidu, anebo si rezervuje předem odvoz v Đuđa i Mate.

Příroda a tradice v údolí Konavle

Na prohlídku úrodného údolí Konavle je potřeba mít auto, pokud však stojíte o prašný adrenalinový zážitek, zúčastněte se safari výletu na čtyřkolce od centra Kojan Koral.

Vesnice u hranic s Černou Horou žárlivě střeží a uchovávají své tradice, proto se v neděli ráno vydejte do vesnice Čilipi, abyste spatřili folklorní tance a trh s řemeslnickými výrobky. Poté můžete zavítat do restaurace Koraćeva Kuća v obci Gruda a dát si tradiční oběd.

Jak se tam dostat: autobusy 11, 25 a 27 jezdí z Dubrovníku do Konavle, tyto spoje jsou však řídké v neděli, kdy byste měli jen autobusem 10 do Cavtatu, a odtud pokračovat do údolí taxíkem; centrum Kojan Koral organizuje odvoz pro své hosty.

Pozoruhodná scenérie a působivé ulice v Kotoru, Černá hora

Za hranicemi v Černé Hory přímo do moře spadají vysoké hory, mezi kterými leží starobylé vesnice na skalnatém pobřeží Kotorského zálivu (Boka Kotorska). Město Kotor, který bylo kdysi výspou Benátské republiky, je na první pohled trochu drsné, to však vynahrazuje jeho pozoruhodné umístění. Namáhavý výstup na městské hradby Vás odmění úžasnými výhledy z hradu sv. Jana (San Giovanni Rotondo). Při návratu si prohlédněte klikatící se uličky středověkého města, navštivte katedrálu sv. Tryfona a Náměstí zbraní (Trg od oruzja). Nahlédněte na otevřené tržiště před Mořskou bránou předtím, než vše zakončíte zaslouženým obědem v restauraci Galion.

Jak se tam dostat: každý den jezdí mezi Dubrovníkem a Kotorem několik autobusových spojů (cesta trvá asi 2 hod. 30 min.), informujte se však v oddělení společnosti Libertas, jejíž autobusy jezdí přímo do Kotoru; pokud do Kotoru pojedete autem, využijte trajektu z přístavu Kamenari, abyste se na místo dostali rychleji.