Šnorchlování v Chorvatsku

V Chorvatsku se nachází krásné lokality pro šnorchlování, ale počítejte se tím, že se Jadran liší od Karibského či Rudého moře: nečekejte tu pestrobarevné tropické ryby. Přitom je však bohatý na podmořský život a je možné si zde ulovit oběd, ačkoli pro rybaření je potřeba mít povolení (to se vztahuje i na další mořské živočichy, např. slávky). Není možné se prostě potopit a sebrat vše, co uvidíte a najdete; dívejte se, ale nesahejte.  

Pro a proti šnorchlování v Chorvatsku

Šnorchlování v Chorvatsku je nenáročné, vhodné i pro rodiny s dětmi a relativně levné (šnorchlovat můžete kdekoli a jen se základním vybavením). Moře v Chorvatsku je velmi čisté a průzračné, přičemž mořské dno, především v mělké vodě, bývá pokryto oblázky, takže viditelnost je vynikající. Jaderské moře je pro plavání a šnorchlování velmi bezpečné: nesetkáte se tu se žraloky, velrybami a dalšími nebezpečnými druhy, zato se spoustou delfínů: těmi je nejvíce proslulý ostrov Lošinj a přístav Rovinj. Kolem pobřeží se také nachází mnoho lodních vraků.

Možná jediným mínusem je skutečnost, že podmořský život v Chorvatsku není tak pozoruhodný a pestrý jako v tropických mořích. Šnorchlování navíc neprobíhá při výletech organizovaných za tímto účelem, ale spíše jako individuální aktivita, do které se může zapojit kdokoli se šnorchlovacím vybavením. Často bývá volitelnou aktivitou při výletech lodí nebo výletech spojených s plavbou na kajaku. Pokud hledáte nejlepší lokality pro šnorchlování v Chorvatsku, pak zvažte následující destinace:

8 nejlepších míst pro šnorchlování v Chorvatsku

Národní park Brijuni

Brijuni je jeden z 8 chorvatských národních parků a tvoří ho souostroví nacházející se u jižního pobřeží Istrie. Šnorchlování na Brijuni doporučujeme hned z několika důvodů. Ostrovy mají velmi bohatou historii, která sahá až do římských dob, a některé památky se nacházejí pod mořem. V zátoce Veriga Bay si při výletu s průvodcem můžete prohlédnout podmořskou archeologickou lokalitu. Brijuni je od roku 1983 chráněné coby národní park, takže rybaření kolem souostroví je omezeno. Díky tomu je podmořská flóra a fauna lépe zachovalá a bohatší než jinde. Mořské dno je plné ježovek, korýšů, měkkýšů, mořských hub a ryb. Můžete zde spatřit také dva chráněné druhy: kyjovky a datlovku vrtavou. Ve vodách kolem Brijuni je možné pozorovat delfíny.

Jak se tam dostat:

Lodě mířící na souostroví Brijuni odplouvají z vesnice Fažana; od června do září plují lodě pravidelně od 6,45 do 22 hod., a to každé 2 hod. i méně. Je možné si zařídit samostatné šnorchlování na ostrově, pokud si však chcete prohlédnout archeologickou podmořskou lokalitu v zátoce Veriga, je potřeba se zúčastnit organizovaného výletu.

Mys Kamenjak

Mys Kamenjak je přírodní park nacházející se na nejjižnějším bodu Istrie nedaleko města Pula. Stojí za návštěvu, pokud máte rádi přírodu, dlouhé procházky, cyklistiku a vodní aktivity, jako je plavání, šnorchlování, potápění, plavba na kajaku nebo windsurfing. Vstupné do parku je poměrně nízké: zaplatíte pouze za auto denní poplatek 40 HRK (asi 6 EUR). Pobřeží je většinou skalnaté s pár oblázkovými plážemi (oblázky jsou zde zaoblené, ale poměrně velké).

Podmořské jeskyně kolem mysu jsou domovem tuleňů středomořských, kteří patří k nejohroženějším savcům na světě. Pokud budete mít štěstí, můžete je spatřit při šnorchlování ve vodách kolem mysu Kamenjak. Moře je zde velmi čisté, pod hladinou spousta podvodních jeskyní a chodeb, a také velmi bohatý podmořský život.

Jak se tam dostat:

Z Puly pokračujte podle značek do vesnic Banjole a Premantura. Až se dostanete do Premantury, zabočte doprava směrem na Kamenjak. Ke vstupu do parku se dostanete za 2-3 minut.

Paklené ostrovy

Paklené ostrovy nedaleko Hvaru jsou souostroví vzdálené jen kousek cesty lodí od Města Hvar. Souostroví se skládá z více jak 20 ostrovů a ostrůvků, které jsou z vápence, takže pláže bývají kamenité nebo oblázkové. Ostrovy jsou úžasné a nabízejí mnoho barů, restaurací i krásné pláže. Moře je azurově modré a má skvělou viditelnost pod vodou. Doporučujeme především písečnou pláž Perna nedaleko pláží Palmižana a zátoky Ždrilca. Souostroví je také velmi oblíbeným místem pro potápění, především u podmořských zdí u ostrova Veli Vodnjak a podmořské jeskyně u Ujedinjeno Gasko. Nejnavštěvovanější ostrovy jsou Sveti Klemen, Marinkovac a Jerolim.

  • Sveti Klemen je největší ostrov v souostroví a nacházejí se na tři sídla; nejoblíbenější je Palmižana s přístavištěm se 160 kotvišti.
  • Jerolim leží nejblíže Městu Hvar a může se chlubit oblíbenými plážemi Amo a Kordovon, které mají obě plážový bar
  • Marinkovac je velmi oblíbený díky Carpe Diem Beach Baru v zátoce Stipanska; pláž Stipanska Bay je také oblíbeným místem naturistů, takže plavky/oblečení jsou zde dobrovolné; bar Carpe Diem nabízí jídlo, pití a zábavu ve dne i v noci

Jak se tam dostat:

Na Paklené ostrovy se dostanete lodním taxi z přístavu Hvar. Doporučujeme vydat se tam časně (nejpozději v 10 hod.), pokud chcete obsadit dobré místo na pláži. Zpáteční jízdenka na ostrov Jerolim stojí asi 40 HRK a na další ostrovy o něco více. K dalším možnostem patří pronajat si loď a strávit den plavbou mezi ostrovy, se zastávkami na šnorchlování a plavání. Na výběr budete mít z mnoha organizovaných výletů kajak+šnorchlování, které vyplouvají z nábřeží ve Městě Hvar.

CK Hvar Adventure Tour Company nabízí kajakářské výlety na Paklené ostrovy s přestávkou na plavání a šnorchlování na málo navštěvovaných plážích.

Makarská riviéra

Makarská riviéra je pobřežní oblast o délce přibližně 60 km sahající od Brely na severu po Gradac na jihu. Makarska je největší město na riviéře a její centrum. Riviéra se může chlubit nejlepšími plážemi v Chorvatsku: tvoří ji souvislý úsek malých pobřežních vesnic a oblázkových pláží, z nichž některé se nachází v neobydlených zátokách a jiné uprostřed vesnic.

Makarská riviéra je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Chorvatsku, proto zde v létě bývá přelidněno. Nabízí však spoustu možností pro šnorchlování po celém svém pobřeží. Viditelnost pod vodou je vynikající a je úžasné vynořit se z moře a mít výhled na pohoří Biokovo nad pobřežím. Doporučujeme pláž Nugal, pláže v Živogošće, a pak odlehlé pláže mezi vesnicemi Drašnice a Igrane. Tak jako jinde v Chorvatsku zde můžete spatřit mnoho malých rybek, chobotnice, kraby, ježovky, hvězdice atd..

Jak se tam dostat:

Vesnice na Makarské riviéře jsou po celý den dobře dostupné autobusem. Pokud si pronajmete auto, získáte možnost si prohlédnout také pláže, které nejsou v osídlených vesnicích; pokud si pronajmete loď, budete moct navštívit také skryté zátoky a izolované pláže na riviéře. K dispozici jsou organizované výlety spojené s plavbou na kajaku, se kterými se dostanete na některé méně přístupné pláže, přičemž zahrnují také zastávku na šnorchlování.

Vis

Ostrov Vis je nejvzdálenější obydlený ostrov od chorvatské pevniny, a přitom možná nejlepší místo pro šnorchlování v Chorvatsku. Vis byl v letech 1950-1989 významnou základnou Jugoslávské armády, takže návštěvníci sem neměli přístup. Díky tomu se ostrov zachoval ve své původní podobě a dnes sem jeho autenticita, příroda, jídlo a víno přitahují mnoho turistů.

K nejoblíbenějším místům pro šnorchlování patří pláže Stiniva a poloostrov s pláží Srebrna, kde se nachází Česká vila, dále moře kolem Modré jeskyně na ostrově Biševo a kolem Zelené jeskyně na ostrově Ravnik. Na Visu na pobřeží se také nacházejí vojenské tunely, které sloužily jako úkryt pro válečné lodě a dnes představují zajímavé místo pro průzkum. Stiniva je malá oblázková pláž se smaragdově zeleným mořem a nejoblíbenější pláž na ostrově, proto velmi doporučujeme se sem podívat na kajaku.  

Mljet

Mljet je nejzelenější z chorvatských ostrovů a nachází se zde jeden z osmi národních parků v Chorvatsku. Podobně jako souostroví Brijuni je chráněnou lokalitou, takže všechny vodní aktivity, především rybolov, jsou kontrolovány a omezeny. Podmořský život je přitom velmi bohatý. V národním parku, ale i jinde na ostrově, je moře křišťálově čisté a můžete zde spatřit spousty ježovek, sumýšů („mořských okurek“), zajímavé podmořské skály atd..

K oblíbeným místům na šnorchlování patří Veliko Jezero, Rikavica a Odysseova jeskyně, přírodní divy bohaté na podmořský život, jak jsou mořské houby, chobotnice, ropušnice a další menší ryby, dále krabi a mořské sasanky. Mljet je rovněž místem, kde můžete vidět korálové útesy, především z tvrdých korálů.

Dugi otok

Dugo Otok, nejsevernější ostrov zadarského souostroví, nabízí nespočet příležitostí pro milovníky šnorchlování. Na ostrově se nalézá velké množství zátok a pláží, a také úžasný NP Telašćica. Podmořský svět u pobřeží překypuje životem, především díky skutečnosti, že jak NP Telašćica, tak NP Kornati jsou chráněné oblasti, kde je přísně omezen rybolov. K oblíbeným lokalitami pro šnorchlování na ostrově patří:

  • útesy Lagnici v severní části ostrova nedaleko majáku Veli Rat; zde leží vrak lodi Michele, která najela na břeh v roce 1983 a dnes slouží jako domov spoustě ryb a i korálových formací
  • jeskyně Brbiscica na západním pobřeží ostrova nabízí skvělé šnorchlování v podmořské jeskyni; moře má úžasnou barvu díky slunečním paprskům pronikajícím do jeskyně, kromě toho zde můžete spatřit mnoho různých druhů ryb
  • zátoka Telašćica nacházející se na jižní části ostrova je velká přírodní zátoka s vysokými útesy na jedné straně a s borovicovými a dubovými lesy, 6 ostrůvky a řadou malých zátok na druhé. Je domovem 300 druhů podmořských rostlin a více jak 250 mořských živočichů, takže nabízí skvělou příležitost ke šnorchlování; kromě malých rybek, korýšů, chobotnic a dalších podmořských tvorů typických pro Jadran zde můžete rovněž obdivovat červené korály a masožravé mořské houby

Jak se tam dostat:

Trajekty mířící na ostrov odplouvají z přístavu v Zadaru několikrát denně. Pokud budete cestovat autem, použijte trajekt společnosti Jadrolinija, na ostrov se však dostanete také loděmi od G&V Line. Osobní trajekt pluje do vesnice Sali, trajekty Jadrolinija (převážející auta) do přístavu Brbinj a katamarány do přístavu Božava; plavba trvá asi 1 hodin 30 minut.

Cestování na ostrově může být komplikovanější než se sem dostat. Autobusů zde jezdí málo a většinou v návaznosti na příjezdy trajektů, takže nejsou však příliš spolehlivé pro cestování po ostrově. Jedná se o malý ostrov s velmi málo možnostmi pronájmu auta či skútru, který je navíc velmi drahá. Pokud si budete chtít pronajat auto na více dní, učiňte tak raději v Zadaru. I když budete muset zaplatit za přepravu auta, stále to vyjde levněji než si auto pronajat až na ostrově. Na ostrov se také můžete dostat pronajatou lodí.  

Adamo Travel, místní cestovní agentura ze Sali, pronajímá široký výběr motorových člunů s cenami od 120 až po 220 EUR na den. Podle chorvatských zákonů pro řízení jakékoli motorové lodě musíte mít platný průkaz.  

Drvenik Veli

Ještě před pár lety byl Drvenik Veli znám pouze místním a k návštěvníkům ostrova patřili převážně lidé, kteří na ostrově vlastnili rekreační nemovitost. Kromě toho zde kotvily také některé plachetnice hledající bezpečné přístaviště při plavbě na ostrov Brač či Vis; jejich posádka možná věděla, že se může v pár restauracích na ostrově velmi dobře najíst. Pak někdo přejmenoval zdejší krásnou zátoku Krknjaši na turisticky atraktivnější Modrou lagunu – a dnes snad každá cestovní kancelář v Trogiru, Splitu nebo na ostrově Čiovo nabízí půldenní výlety na Drvenik Veli. Už to zde nikdy nebude jako dříve – především pro místní, kteří si zde celé roky mohli užívat ticha a klidu. Pozitivní však je, že se dnes kdokoli – včetně Vás – může snadno dostat na ostrov Drvenik Veli a užívat si zdejšího krásného tyrkysového moře.

Modrá laguna (Blue Lagoon) se nachází v zátoce mezi třemi ostrovy: Drvenik Veli na jedné straně a ostrůvky Malý a Velký Krknjaši na druhé; pro místní je to však nadále prostě zátoka Krknjaši. Moře je zde velmi čisté, intenzivně modré a tyrkysové s písčitým dnem. Hojný podmořský život zahrnuje ježovky, chobotnice, kraby a různé malé jadranské rybky. Lodě s turisty se v laguně obvykle zdržují od 12 do 17 hod., zatímco předtím a poté je místo poklidné až téměř pusté. Není zde příliš co dělat kromě plavání a šnorchlování – ale právě to je hlavní důvod pro návštěvu ostrova. Míří sem turistické lodě ze Splitu a z Trogiru.

Jak se tam dostat:  

Od června do září odplouvá 3x denně trajekt z města Trogir (v pátek 2x denně).  Nejlepší způsob, jak se dostat na ostrov, je však asi při některém z organizovaných lodních výletů z Trogiru nebo ze Splitu. Výlety nabízí řada místních agentur; doporučujeme agenturu Šugaman ze Splitu.

Praktické informace

V Chorvatsku není k dispozici mnoho organizovaných výletů spojených se šnorchlováním. Šnorchlování bývá častěji spojeno s dalšími aktivitami, tj. bývá v nabídkách jak volitelná aktivita: např. výlety s plavbou na kajaku od CK Adventure Travel na Hvaru mají plánované zastávky na plážích Paklených ostrovů, kde můžete plavat, šnorchlovat nebo jen tak relaxovat. Plánované zastávky na plavání a šnorchlování bývají při všech lodních výletech kolem pobřeží, ale opět je to pouze volitelná aktivita.

Nenarazili jsme nikde na pláži nebo v letovisku na možnost pronájmu/zapůjčení šnorchlovacího vybavení. Většina takových míst však má kolem pláže malé obchůdky a stánky, kde si můžete levné šnorchlovací potřeby koupit. Cena šnorchlovacího balíčku/kolekce (maska/brýle, šnorchl, ploutve) v místních obchodech bývá kolem 250 HRK (přibližně 35 EUR). Velmi však doporučujeme přivézt si vlastní šnorchlovací vybavení.  Šnorchlovací potřeby bývají obvykle k dispozici na výletech spojených s plavbou na kajaku (i když mívají pouze masky jedné velikosti).

Pamatujte na to, že chorvatské pláže jsou většinou oblázkové nebo kamenité, takže budete potřebovat měkké plastové sandály (jelly shoes) nebo boty do vody. Ty můžete zakoupit na stáncích a v obchodech u pláže, přičemž cena bývá jen asi 50 HRK (přibližně 7 EUR). Je však dobré si je koupit ještě před příjezdem, abyste si mohli vybrat takové, které se Vám líbí.

Doporučené vybavení pro šnorchlování:

Šnorchlovací balíčky/kolekce:  

  •         Cressi Bonete Snorkel Set
  •         Cressi Lightweight Premium Travel Snorkel Set

Fotoaparát a příslušenství k němu:

  • zachytit své podmořské aktivity můžete s fotoaparátem GoPro HERO 4; je vybaven ochranným nepromokavým pouzdrem a snese hloubky až do 40 m
  • GoPro Pole je skvělý doplněk k fotoaparátu GoPro HERO 4; tyč je lehká, má délku 35-100 cm a můžete s ní pořizovat skvělá selfíčka (kromě podmořských záběrů)