Proč navštívit Split

Město Split leží asi 200 km severně od Dubrovníku a často jím bývá zastíněno. Jakmile se však jednou projdete kouzelným římským starým městem, dáte si kávu na slunečné nábřežní promenádě nebo se vydáte se do okolí, budete možná také souhlasit s místními, kteří své město považují za nejkrásnější na světě.

Prohlédněte si Diokleciánův palác

Římský císař Dioklecián si vybral pro své sídlo místo s výhledem na Jaderské moře, kde dnes leží město Split. Do rozsáhlého paláce z 3. stol.n.l. je možné vstoupit čtyřmi klenutými branami a dnes se zde nachází staré město. Jeho centrem je Peristyl, monumentální náměstí obklopené mramorovými sloupy, kde se Dioklecián objevoval před veřejností. Na Peristyl shlíží oktagonální Diokleciánovo mauzoleum, dnes katedrála sv. Duje/Domnia; můžete vystoupit na její zvonici, odkud budete mít fantastický výhled na staré město.

Ochutnejte autentické dalmatské ryby a mořské plody

Dioklecián měl jistě rád ryby, tak jako většina obyvatel Dalmácie – v minulosti bylo maso vzácné a místní jedli převážně sardinky a sezónní zeleninu. Pokud budete chtít ochutnat pravou dalmatskou kuchyni, navštivte restauraci Konoba Varoš, která nabízí vynikající grilované čerstvé ryby a chobotnice ispod peke (pomalu připravované pod kovovým poklopem pokrytým žhavými uhlíky). Více domácké prostředí pak naleznete v restauraci Villa Spiza, jejíž menu se každý den mění; vyzkoušejte např. gregadu, rybí pokrm původem z ostrova Hvar. Nebo pokud chcete skutečně jít k základům, dejte si fritované drobné rybky v restauraci Zlatna Ribica naproti rybímu trhu.

Navštivte Galerii Meštrović

Půjdete-li ze starého města 20 minut pěšky podél západního pobřeží, dostanete se k impozantní vile z 30. let 20. století postavené jako letní domov největšího chorvatského sochaře Ivana Meštroviće. Stojí v nádherné zahradě a dnes slouží k výstavám Meštrovičových skulptur ze dřeva, mramoru a bronzu, a to uvnitř i venku. Vstupenka platí také do budovy Kaštelet vzdálené 5 minut chůze odtud, což je opevněný dům z 16. století, který Meštrović koupil a zrenovoval pro cyklus svých dřevořezeb z Nového zákona.

Opalujte se a plavejte na pláži Bačvice

Split je jedním ze skvělých měst, kde si před snídaní můžete zaplavat. Městskou pláž tvoří oblouk písku s mělkým mořem v zátoce Bačvice a je oficiálním místem pro koupání už od roku 1891. Pláž je obrácena na jih a krytá, takže voda je natolik teplá, že se možné zde plavat po většinu roku; kromě toho má hodnocení Blue Flag za čistotu. Místní lidé sem přicházejí zahrát si picigin (hru původem ze Splitu, která se hraje s malým míčem v mělkém moři) a pak si dát chlazené pivo na zelené terase kavárny Žbirac, která shlíží na zátoku a nabízí výhledy směrem k ostrovu Brač.

Dejte si kávu s místními

Setkání „na kávu“ je hlavní zábavou obyvatel Splitu. Kavárny zde mají stále plno, takže si možná  budete říkat, jestli zde někdo něco vůbec dělá, kromě číšníků… Nejlepší místo pro kávu je nábřežní promenáda Riva lemovaná palmami, kde budete mít od stolu výhled na Jadran; je zde teplo, takže je možné tu posedět téměř po celý rok. Ve starém městě si můžete dát kávu v kavárně Lvxor, kde se sedí na červených polštářích přímo na schodech v Peristylu. Nedaleká kavárna Teak zase nabízí stoly na malém náměstíčku, kam místní lidé přicházejí sbírat klepy a přečíst si ranní noviny.

Podnikněte pěší túru přes poloostrov Marjan

Západně od města se nachází poloostrov Marjan dlouhý 3,5 km, což je zároveň chráněný přírodní park. Ze tří stran je obklopen mořem a nabízí fantastické výhledy na ostrovy, přičemž na jeho skalnatých svazích rostou borovice halepské, cypřiše, exotické agáve a janovce metlaté. Vede tudy řada pěších stezek, které Vás zavedou od kostela sv. Mikuláše ze 13. století kolem poustevny na úbočí útesu až k pláži Bene na západním konci. Na kopec se dostanete po 100 schodech z ulice Senjska přes okrsek Varoš ke kavárně Vidilica Cafe, která označuje vstup na Marjan a nabízí úžasné výhledy na město dole.

Shlédněte hudební vystoupení pod širým nebem

Co může být lepší za teplého letního večera než návštěva koncertu pod širým nebem? Na promenádě Riva se nachází pódium prakticky po celý rok a vystupují zde místní rockové a popové kapely. Během Letního festivalu v Splitu (Split Summer Festival) můžete shlédnout také netradiční představení opery v Peristylu nebo si poslechnout klasickou hudbu v parku Sustipan. Ve starém městě se přitom můžete ubytovat v hotelu Vestibul; pokud budete mít štěstí, můžete zde zastihnout tradiční dalmatskou klapu (skupinu zpěváků bez doprovodu).

Kupte si osobité oblečení a doplňky od chorvatských návrhářů

Stylové ženy ze Splitu mají v oblibě originální oděvy od nadějných chorvatských designérů. V prodejně Krug představují čtyři mladé návrhářky své značky Dott a Chicks on Chic. Oděvy jsou vyrobeny z přírodních materiálů v černé, bílé a s květinovými potisky, zatímco šperky Little Wonder jsou ručně vyráběné z mosazi a sladkovodních perel. Nedaleká maličká prodejna Arterija nabízí avantgardní oděvy od I-GLE a batohy od Minja Tarle. Dvoupatrová prodejna Think Pink představuje dámské oděvy od etablovaných chorvatských návrhářů. A pokud byste chtěli něco levnějšího, na stáncích v tržnici Art Market naleznete výrobky místních lidí včetně bižuterie a unikátních kusů oblečení.

Ochutnejte kvalitní chorvatská vína

Dalmácie produkuje vynikající víno. Pokud se o něm budete chtít dozvědět více, zastavte se ve vinárně Paradox, která nabízí ochutnávky uzpůsobené na míru. Sommeliér se Vás zeptá na Vaše preference ohledně vína a pak navrhne výběr vín, která odpovídají ročnímu období a Vaší chuti. Získáte přitom přehled o různých dalmatských vínech (ve zdejším sklepě mají 80 druhů) spolu informacemi s metodami výroby. K tomu Vám poskytnou obložené talíře se sýry a v létě také můžete sedět u stolu na střešní terase. Nedaleký bar-restaurace Zinfandel nabízí ochutnávková menu, kdy každé zahrnuje čtyři druhy vína, a také hlavní jídla, jako jsou domácí těstoviny, steaky a saláty.

Objevte moderní chorvatské umění  

V Galerii výtvarného umění ve Splitu můžete cestovat napříč staletími, od 15. stol. př.n.l. až po současnost, a sledovat vývoj chorvatského umění. Expozice začíná starými mistry a končí současnými video instalacemi. Můžete zde vidět, jak znázorňovali Dalmácii různí umělci: k vidění jsou náladové pobřežní krajiny od Emanuela Vidoviće, vesnické scény v jasných středomořských barvách od Ignjata Joba (považovaného za chorvatského Van Gogha) a velká abstraktní plátna od Edo Murtiće. Kromě toho zde spatříte díla několika známých zahraničních umělců, jako je Egon Schiele a George Grosz. V přízemí se nacházejí dočasné expozice, které často zahrnují konceptuální umění nutící k zamyšlení. Kromě toho je k dispozici přilehlá kavárna ve obezděné zahradě.