Kultura a dědictví Chorvatska

Vítejte v Chorvatsku! V zemi, kde bohaté kulturní dědictví nenajdete pouze v množství muzeí, galerií a kostelů, které jsou jako památky nulté kategorie zapsáno na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V malebné oblasti Středomoří, v níž se už i malá procházka mění na skutečné sestupování po tisíciletých schodech bohaté a slavné historie.

_10_0489

Zda se proplétáte bílými kamennými uličkami a veselými přístavy pobřežních měst Istrie, Kvarneru a Dalmácie, nebo stoupáte po zelených serpentinách středního Chorvatska k překrásným opevněním a zámečkem, na každém kroku budete mít nové zážitky.

Chorvatsko je zvláštní i tím, že na jeho území se setkávají a obohacují až čtyři kulturní okruhy – Západ a Východ, středoevropský a jižní středomořský duch. Je to země urbánní kultury, která má více míst než jakákoliv jiná oblast Středomoří.

Pokud vás zajímá antika, vydejte se na cestu od velkolepých památek v římské Pule přes nejlepší prozkoumány náměstí na východní straně Jadranu v Zadaru. Dostanete se k nádhernému Diokleciánova paláce ve Splitu.

croatia_dalmatia_split_peristil_010

 

Postupující dobou od předrománského období zadarského sv. Donáta z 9. století, vejděte do světa románského umění, okouzlujících památek Trogiru nebo ostrovů Krk a Rab. Po gotice v Záhřebu, Pazinu nebo Stone na Pelješaci objevte renesanci v Osor na Cresu,

Šibenické katedrálu, ostrovy Hvar a Korčulu a nakonec neopakovatelný a jedinečný Dubrovník. Barokní lesk najdete ve Varaždinu, Bjelovar a ve Vukovaru, dědictví z 19. století v Rijece, Osijeku a Záhřebu.

Diokleciánův palác a středověký Split

croatia_dalmatia_split_peristil_013

Císařský palác je jedním z nejvýznamnějších děl pozdní antické architektury, nejen co se týče zachovalosti jednotlivých částí a celků, ale i řadou originálních architektonických forem, které již nesou prvky nového raně křesťanského, byzantského a raně středověkých umění.

Katedrála je postavena ve středověku z materiálů pocházejících z trosek antického mauzolea. Uvnitř římských hradeb se nacházejí i ranorománske kostely z dvanáctého a třináctého století, středověké pevnosti i gotické, renesanční a barokní paláce, tvořící spolu jeden harmonický celek.

Další informace o Chorvatsku.