Který chorvatský ostrov je pro Vás nejlepší?

Chorvatsko má 1246 ostrovů, a přestože některé jsou pouze skály vyčnívající z Jadranu, stále zůstávají desítky možností, které můžete zvážit při plánování Vaší dovolené. Zde uvádíme 10 oblíbených možností seřazených od severu k jihu.

Nejlepší na únik před davy: Cres

Největší chorvatský ostrov Cres má malý počet obyvatel, strmé obrysy, zelený porost, oblázkové pláže a malá sídla. Samotné Město Cres má něco přes 100 obyvatel, přičemž celkový počet je asi 3000. Benátské přístavní město je dobrým místem, kde si můžete udělat základnu, a pokud však chcete ještě větší klid a odlehlost, vydejte se do historické obce Osor, přímořské vesnice Valun nebo do vesniček Beli a Lubenice na kopci.

Nejlepší pro návštěvu po celý rok: Lošinj

Ostrov Lošinj, který je spojen s Cresem krátkým mostem přes kanál z římských dob, nabízí směsici atrakcí, jako jsou muzea, historické kostely, oblázkové pláže, pronájem kajaků a katamaránů, cyklistické a pěší stezky, potápění a windsurfing. Největší město Mali Lošinj zahrnuje řadu letovisek, hotelů, restaurací i noční život. Sousední Veli Lošinj má pár dobrých podniků s jídlem a centrum Marine Education Centre věnované ochraně zdejší populace delfínů a mořských želv.

Nejlepší pro mladé rodiny: Rab

Písečné pláže na ostrově Rab jsou známé a na fotografiích vypadají velmi lákavě. Přitom jsou však velmi mělké, což může být problém pro dospělé, kteří si chtějí pořádně zaplavat, zato ideální pro malé děti. Paradise Beach (Rajskaja plaža) ve městě Lopar je z nich nejlepší, nabízí stánky se zmrzlinou a pizzerie a je skvělým místem pro rodiny s dětmi.

Ostatní turisté se mohou vydat na cyklistické a pěší stezky, potápět se k vrakům historických lodí a nasávat krásu architektury ve Městě Rab.

Nejlepší pro návštěvníky klubů a milovníky jídla: Pag

Ostrov Pag s „měsíční krajinou“ je znám v celém Chorvatsku svojí tradiční výrobou krajek a nejlepším ovčím sýrem v zemi. Pro milovníky hudby dance z celého světa však má jinou atrakci: Pláž Zrće coby centrum klubové zábavy. V červenci a srpnu se přivalí mladí účastníci do jinak ospalého města Novalja, kde tráví dny opalováním se na slunci a noci zábavou v klubech pod širým nebem, které mají skvělé hodnocení. I mimo tyto měsíce však můžete ostrov navštívit a ochutnat zdejší pažský sýr, jehněčí maso a víno.

Nejlepší pro jachtaře: souostroví Kornati

Ostrovy nemají žádné trajektové spojení a žije zde asi 20 obyvatel, proto nejlepší způsob, jak poznat pustou krásu 140 ostrovů a ostrůvků, je vydat se sem na plachetnici. Celkem 89 jižních ostrovů a okolní vody jsou chráněné a spadají do NP Kornati. Ubytování je omezeno pouze na pár pronajímaných chat, přitom zde však naleznete značný počet restaurací, které nabízejí služby návštěvníkům z proplouvajících lodí.

Nejlepší na aktivní dovolenou: Brač

Třetí největší ostrov Chorvatska nabízí nejslavnější chorvatskou pláž Zlatni Rat, vyčnívající pás ze světlých oblázků, který se ladně zužuje směrem do moře nedaleko atraktivního města Bol. Město nabízí nejen vynikající restaurace, hotely, kempy a hostel postavený na míru, ale také bohatý výběr aktivit, jako je tenis, potápění, windsurfing, parasailing, plavba na kajaku a horská cyklistika. Udělejte si zde základnu, pokud budete chtít zdolat nejvyšší vrchol ostrova, kterým je Vidova Gora (778 m), a navštívit izolovaný klášter Blaca. Také Supetar, největší město na ostrově Brač, nabízí potápění, plavbu na člunech a pláže. Stojí za to si pronajat auto nebo (pokud jste vytrvalí) jízdní kolo a prohlédnout si příjemná přístavní města Pučišća a Milna spolu s vesnicemi ve skalnatém vnitrozemí.

Nejlepší pro luxus a zábavu: Hvar

Krásné Město Hvar, které přitahuje podivnou, ale příjemnou směsici baťůžkářů, jachtařů a úspěšných lidí z měst, je jedna z nejživějších destinací v celém Chorvatsku nabízející spoustu možností zábavy. Noví příchozí se rychle dostanou do rytmu ostrova: pláž, drinky při západu slunce v baru Hula Hula, večeře ve skvělých restauracích, opět drinky a tanec dlouho do noci v barech na nábřeží. Za návštěvu stojí také další města na ostrově, Stari Grad a Jelsa, ale Město Hvar je jednoznačně nejzajímavější a nejvhodnější místo, kde se můžete ubytovat.   

Nejlepší na odlehlé zátoky: Vis

Málo rozvinutý Vis je nejvzdálenější obydlený ostrov od pevniny. Jeho dvě starobylá města se svůdně táhnou podél okraje moře, zatímco hornaté vnitrozemí nabízí řadu pěších stezek a taverny podávající místní pokrmy. Z mnoha malých pláží ukrytých ve členitém pobřeží jsou některé písečné a jiné oblázkové, přičemž nejpozoruhodnější se nachází v zátoce Stiniva, obklopená útesy pouze s úzkým přístupem k moři.

Nejlepší na hradby, víno a venkovské pokrmy: Korčula

Město Korčula, které je nejkrásnější ze všech měst na chorvatských ostrovech, vyčnívá do moře jako miniaturní Dubrovník, obklopené hradbami, dlážděné mramorem a s nádhernou katedrálou z 15. století v centru. Na okrajích naleznete elegantní restaurace nabízející výhledy na hory na pevnině. Labužníci by si měli projít skromné taverny v zeleném vnitrozemí ostrova, zatímco milovníci pláží by měli zamířit na písčitou pláž Pržina nedaleko města Lumbarda. Ostrov je také známý svým kvalitním bílým vínem vyráběným z místních druhů révy pošip a grk.

Nejlepší na přírodu: Mljet

Pouze nejzápadnější čtvrtina ostrova Mljet je zahrnuta do národního parku, ale celý ostrov je bujně zelený, nerozvinutý a mimořádně krásný. Nejoblíbenější atrakcí parku je dvojice slaných jezer obklopených stromy, kde lodě převážejí návštěvníky na ostrůvek ležícím na větším z jezer, kde se nachází benediktýnský klášter a římské ruiny. V polovině hornaté páteře ostrova Mljet se silnice vine dolů do městečko Okuklje, což je shluk domů v nádherné kruhové zátoce. Když budete pokračovat dále do vesnice Saplunara na východním konci, naleznete zde nejlepší restaurace ostrova a trojici písečných pláží.