Dubrovník

„Pokud chcete vidět ráj na zemi, přijeďte do Dubrovníku“, tvrdil irský dramatik George Bernard Shaw – a nemýlil se. Díky pestré přehlídce červených střech vysoko nad zářivě modrým mořem se Dubrovníku co do malebnosti vyrovná jen málo měst. Přitom však město však nabízí více než jen estetický dojem. Celé středověké staré město je památkou chráněnou UNESCO, včetně třídy Stradun dlouhé jen 300 m, která ho protíná. K obdivování je toho zde spousta, např. Palác Sponza, Rektorův palác, kostel sv. Blažeje a františkánský klášter. Ne vše je přitom tak staré, jak vypadá, protože 95 % města bylo zničeno při ostřelování během války v Jugoslávii a později znovu postaveno, čímž město získalo zvláštní kvalitu připomínající muzeum.

V nedávných letech se Dubrovník stal významnou rekreační destinací pro turisty z celé Evropy. Vynořilo se zde mnoho luxusních restaurací, které nabízejí návštěvníkům místní dary moře a vynikající chorvatská vína. Také zdejší noční život je pestrý, přičemž zahrnuje živé kluby a bary pod širým nebem vyhledávané především bohatšími hosty. Kromě toho zde byly natáčeny části série Hra o trůny, a to scény z Králova přístaviště, díky čemuž se Dubrovník stal významnou zastávkou pro filmové fanoušky.

Skutečnou krásu Dubrovníku však naleznete v tichých stinných ulicích, kde jsou balkony zdobeny rostlinami v květináčích, občasná šňůra s prádlem je natažená mezi okny s okenicemi a neladící dveře vedou do skrytých barů. Nejlepší výhledy budete mít z vrcholu středověkých hradeb. Odtud spatříte lesknoucí se hladinu Jaderského moře posetého ostrovy, osobními loděmi, plachetnicemi, motorovými čluny, výletními plavidly i kajakáři.

Cestování do Dubrovníku

Letecky

K aeroliniím nabízejícím přímé lety z Velké Británie do Dubrovníku patří British Airways, Thomson Norwegian, easyJet a Jet2.com. Aerolinie poskytující jen základní služby, jako je easyJet, nabízejí levné lety do Dubrovníku po většinu roku, na letní měsíce je však třeba mít rezervaci s dostatečným předstihem. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA.

Doba letu: z Londýna 2 hodiny 40 minut, z New Yorku 12 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 14 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 14 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 25 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Kvalita silnic v Chorvatsku se v posledních dvou desetiletích výrazně zlepšila, i když menší silnice ve vnitrozemí nemusí být tak dobře udržované. Doprava jezdí po pravé straně, minimální věk pro řízení je 18 let a vyžaduje se platný národní ŘP. Maximální povolená rychlost je 130 km/h na dálnicích, 110 km/h na dvouprodových silnicích, 90 km/h mimo zastavěné oblasti a 50 km/h v zastavěných oblastech. Dále je nutné mít minimální pojištění třetí strany. Chorvatská motoristická organizace Hrvatski Autoklub Vám může poskytnout další informace o řízení v Chorvatsku, a také aktualizace týkající se dopravy.

Poruchová služba: Hrvatski Autoklub (www.hak.hr).

Trasy: Jadranská magistrála (E65) spojuje Dubrovník se Splitem na severu a s Bosnou Herzegovinou a s Černou Horou na jihu. Staví se prodloužení dálnice Split-Záhřeb, která má po dokončení spojovat Dubrovník s metropolí Záhřebem. V současnosti jsou však hotové pouze některé úseky a kvůli politickým problémům je termín dokončení nejistý.

Autobusy: hlavní autobusové nádraží v Dubrovníku se nachází 2 km na sever od starého města, v okrsku Gruž na Obala Ivana Pavla II. Autotrans je jedním z hlavních dopravců obsluhujících dálkové trasy, který poskytuje spolu s Eurolines spojení do mnoha evropských měst.

Doba cesty: ze Splitu 3 hodiny, ze Záhřebu 6 hodin.

Cestování vlakem

Do Dubrovníku nevede žádné železniční spojení. Nejbližší vlakové nádraží je ve Splitu, který je vzdálený 4-5 hodin cesty autobusem.

Lodí

Příjemný způsob, jak přicestovat do Dubrovníku, je po moři; bližší informace Vám poskytne Správa přístavu Dubrovník.

Trajekty: v provozu je několik mezinárodních a pobřežních trajektových linek do/z Dubrovníku. Hlavní lodní dopravní společnost je Jadrolinija, která obsluhuje národní i mezinárodní trasy, včetně spoje mezi Dubrovníkem a Bari v Itálii.

Turistické kanceláře:

Turistické informační centrum, Pilská brána (Vrata od Pila),

Staré město, Brsalje 5, Dubrovník, 20000;  http://www.tzdubrovnik.hr

Turistické informační centrum, Gruž,

Gruž, Obala Ivana Pavla II, Dubrovník, 20000

Turistické pasy:  

Dubrovník Card – www.dubrovnikcard.com

Ubytování :

Booking.com

Některé atrakce Dubrovníku:

  • Dubrovnická katedrála
  • Dubrovnické hradby
  • Stradun – hlavní třída
  • Františkánský klášter
  • Kostel sv. Ignáce z Loyoly
  • Palác Sponza
  • Rektorský palác
  • War Photo Limited – muzeum
  • lanovka v Dubrovníku
  • synagoga v Dubrovníku